Kasım’da Kaş Başkadır!

20 Dec

Daha doğrusu başkaydı demem gerekiyor sanırım, zira adeta yılın sonuna geldik. Neyse her seferinde olduğu gibi konuyu çarpıtmaya meyilim var. Tanıdığım neredeyse hiç kimsenin sahil kasabalarının yazın yaşadığı tıklım tıkış halinden pek haz aldığını bilmem. Buna karşın yazlık yerlerin kış aylarında soğuk ve sevimsiz; dahası adeta ürkütücü yerlere döndüğünü düşünür herkes.

IMG_7488

En azından bir istisna olduğunu söylemek mümkün: Kaş. Bir şekilde iki kıştır, yolumuz düşüyor Kaş’a ve insanı yaşadığı şehirden soğutan bir psikolojiye büründürüyor. Sokakların boşluğu ıssızlıktan ziyade dinginliğe bırakmış kendini. Nüfusun 5.000 olduğunun düşününce akıl almaz bir hareket ve sosyalleşme hali insanlarda. Kimi oturmuş yolun bir köşesine manzaraya karşı sabah birasını içiyor, kimi çocuğuyla meydandaki çay bahçesinde oturuyor.

IMG_7438

Büyükçakıl’a gidince geçen sene köpeklere emanet olan plajın, bu sene kedilere devredildiğini gördük. Bütün bu sakinliğin içerisinde şöyle uzanıp, dalgalar çekilirken taşların çıkardığı tiz sesi dinlemek büyük bir keyifti.

IMG_7542

Bir Adanalı olarak kış mevsiminin aslında güneşli de geçebileceğini bilmeme rağmen, bu güneşli ruh haline deniz ve küçük bir kasabanın dinginliğini ekleyince paha biçilemez oluyor.

IMG_7470

Düşününce Kaş’ı özel yapan nedir? Aslında en yakın havalimanına 2,5-3 saat mesafede olması ya da imar durumundan dolayı hem pahalı hem de küçük kalması normal şartlarda bir dezavantaj sayılabilirdi. Ne var ki, bütün doğal güzelliklerine rağmen, bu sayede vahşi kitle turizminin gazabından kaçmış olduğu gerçeği, kolay ulaşılabilir olmamasını değerli kılıyor. 1970’lere kadar ülkenin geri kalanıyla olan bağlantısı deniz üzerinden olmuş Kaş’ın, bir anlamda Meis’e öykünmüş.

IMG_7445

Köy değil ancak vıcık vıcık ve tek tip tatil beldelerinden hiç değil. Büyük Kaş’ı özel yapan da tam bu eşsiz olma durumu.

IMG_7461

Neyse, bir yaz hikayesinde ayrıca ballandıra ballandıra anlatırız zaten Kaş’ı. Ancak insan bu güzel yerleri gördükçe, ben bol kavgalı, milyonlarca insanla üst üste yaşadığımız, kömür kokulu şehirlerde neden yaşadığını sorguluyor. Bazıları sadece sorguluyor; bazıları da bu anlamsız durumun farkında, hayatına yeni bir yön veriyor…

IMG_7459

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: