Gallery

Adrenalin Ötesi: Dean Potter ve Free Base Climbing

18 May

Bugün National Geographic’i izlerken, bir kez daha yaşamı deneyimlerken son derece sınırlı bir çerçevede kaldığımıza emin oldum. Zaten 8-5 çalışan malum beyaz yakalıların hayatını devam ettirme ve tüketmenin ötesinde yaşadığını söylemenin mümkün olmadığını papağan gibi tekrarlayıp duruyorum. Tahmin ediyorum bir daha dinlemek istemezsiniz.


Potter

Ama Dean Potter insanın yaşadığını hissetmeye dair arzusunu çok farklı bir yere getirmiş. Şehirde yaşayan birçok insana bir dağ yürüyüşü bile heyecan dolu geliyor. Hadi biz bir adım daha ileri gidip bungee jumping ya da dağcılığın gerçekten adrenalin dolu olduğunu söyleyelim. Eski bir serbest tırmanışçı; yani herhangi bir güvenlik önlemi olmadan yapılan kaya tırmanışı; olan Dean zaman içerisinde base jump ile tanışmış. Ancak bu ona yetmediği gibi sınırlarını yeterince zorlamadığına inandığı free climbing’i , base jump ile birleştirmiş ve free base’i yaratmış.

 

potter460_1620146c

Peki tam olarak nedir free base? Şöyle diyelim; Mission Impossible’dan Tom Cruise’i bile kıskandıracak serbest tırmanışlar yaparken, olası bir düşmenin kaçınılmaz sonunun ölüm olması Dean’i , sırtına bir paraşüt almaya itmiş. Yani sınırlarını daha da zorluyor ve düşeceğini anladığında kendine çeki düzen verip paraşütünü açıyor. Kendi ifadesiyle en kötü senaryoyu, güzel hale getiriyor.

2bae1f748e3e6958ea0963edc8cc4a04

 

En iyisi aşağıdaki videolara bir göz atın… Yalnız bir uyarı hayatınızı fazla heyecansız bulmanız mümkün.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: