Gallery

Giacamo’nun Roma’sı

30 Mar

“Roma, tartışmasız bir şekilde benim en çok keyif aldığım şehir.”  Ürün Çakırca

IMG_3016

   Bu iddialı cümleyle başladıktan sonra nereye varırız bilemiyorum 🙂 ama şüphesiz bu hissiyatımda Giacomo’nun payı çok büyük. İşin doğrusu bu benim 3. kez Roma’ya gidişim. Daha öncekiler hep birer günlüktü, ne var ki her ayrılışımda da muhakkak bir daha gelmek istiyorum diye ayrıldım.

IMG_3128

Zeyneple Roma’ya son gelişimizde arkadaşım Giacomo Roma’da değildi , yine de bir şekilde bize evini açtı; üstüne üstük bize bu harika haritayı pasladı.Bana düşen ise sanırım bu haritanın üzerinden geçmek.

IMG_3030

    Roma öyle bir şehir ki; bir tarafta Vatikan var…Sonra biraz ilerliyorsunuz Coliseum ve hemen yanında tonla antik Roma yapısı… Tiber Nehri boyunca ise “modern” 18-19.yy Roma’sı sizi karşılıyor.Hepsi öyle iç içe ki … Buna bir de Romalıların keyifli yaşama arzusu eklenince karşınıza tadına doyulmaz bir şehir çıkıyor…

IMG_3099

     İşin özü; tek tek şuraya gidin, buraya gidin demeyeceğim. Belli başlı monumental yapılar var,onların  görülmesi zaten zorunlu.Bunlar Pantheon, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Cumhuriyet Meydanı(Mussolini eseri olsa da…),St.Pietro falan filan…

vatikan

Ama Roma’yı daha değerli yapan, siz bunları bulmaya çalışırken ya da rastgele gezmeye başladığınızda, karşınıza çıkan her yerin öyle ya da böyle sizi etkileyecek kadar güzel veya özgün olması.


IMG_3069

IMG_3052

     Biz birazcık şehrin dışında kaldığımızdan, araba bizim için kaçınılmazdı ancak gündüzleri aracınızı pek kullanamıyorsunuz. Çünkü şehrin turistik kısımları gün içerisinde trafiğe kapalı. Diğer yandan ise geceleri arabayla dolaşmak öylesine keyifli ki…Yani bir anlamda büyükşehir olmasına rağmen Istanbul’dan farklı Roma. Şöyle ki; arabanızı bulduğunuz her noktaya park edebiliyorsunuz, yani park çizgilerinin dışı bile hiç sorun değil.Çünkü şehirde, park noktasının dışına park ettiğinize dair ceza kesebilecek polis sayısı, park bölgesinde para ödenmiş mi diye kontrol eden görevli sayısından hayli az 😉 Diğer yandan park ücretleri çok uygun( örneğin; saati 1 euro ya da 8 saati 4 euro şeklinde)… Hele bir Smart kiraladıysanız değmeyin keyfinize. Yine de park yerine para vermek istemiyorsanız bizim gibi biraz şartları zorlamalısınız.Gerçekten aşağıdaki yere nasıl sığdırdık arabayı biz de bilmiyoruz.

romada park

Ancak Zeynep, aracın çok da gerekli olmadığını söylüyor eğer merkezdeyseniz. Yine de geceleri arabayla dolaşmanın keyfi bambaşka…(Not:Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri gibi noktalar herkesin birasını , şarabını alıp takıldığı yerler ve kesinlikle leş bir ortam yok, inanılmaz keyifli, bir de Roma’da polis alkol konrolü yapmıyor 😉  )

IMG_3088

Örneğin arabanız olmazsa “Ilusion Road”u kesinlikle deneyimleyemezsiniz. Peki burada sizi ne bekliyor? Yolun başında St.Pietro’nun kubbesini görüyorsunuz, enteresan taraf ise siz yolda ilerledikçe kubbe küçüleceği yerde büyüyor. Tabii ki gerçekte büyümüyor ve bu illüzyonun muhakkak bir bilimsel açıklaması var ama oyunu bozmayıp bu etkileyici deneyimden keyif almaya bakmakta fayda var. Yalnız belirtmek gerek, araba olmadığı taktirde deneyimleme şansınız yok.

bira ve manzara

Yine akşam akşam arabaya atlayıp gidebileceğiniz bir atraksiyon daha. Anahtar deliği… Tepelere çıkıyor, duvarlar arasında ilerliyorsunuz. Aslında tam olarak yerini unutmuştum ama başında muhakkak bir kaç kişi olduğundan hangi kapı olduğunu seçmeniz zor olmuyor. Ve delikten baktığınızda karşınızda tek bir görüntü var:Yine St. Pietro’nun kubbesi.

IMG_3036

Şimdi muazzam bir makarna için 2 adres vereceğim, sıkı durun:

1-Trattoria Il Timoniere (Via Francesco Orazio Da Pennabilli, 5): Giacomo buranın “Carbonara”sını tavsiye etmişti, gerçekten inanılmaz.Bize önerilen ritüele uyuyoruz ve yanında da beyaz şarap ısmarlıyoruz. Çok samimi söylüyorum ki hayatımda yediğim en güzel makarnaydı.(beklentiyi bu kadar yükseltmek biraz tehlikeli oldu ama) Yalnız yeri biraz sapa ve adeta binanın altına saklanmış, bir de mekan küçük olduğu için rezervasyon gerekiyor.Yanlış hatırlamıyorsam 1 şişe şarap ve iki makarnaya 30 euro gibi bir rakam vermiştik 🙂IL TIMONIERE

2-Diğer adres :Dal Cordaro(Lütfen haritadaki yerine bakınız ve oradaki esnafa lokantayı sorunuz): Buranın da makarnası çok güzeldi.Ancak Il Timoniere’de zirve yaptığımızdan biraz gölgede kaldı. Roma’ya kadar gelmişken sakın burayı da pas geçmeyin, burası da tam bir aile işletmesi.Fiyatları Il Timoniere’den birazcık daha pahalıydı yalnız.

IMG_3051

Bu iki işletmenin de en güzel tarafları küçük aile işletmeleri olmaları ve kesinlikle yerlilere hitap ediyor olmaları yani tam anlamıyla bir Romalı deneyimi yaşamış olacaksınız.

Bunun dışında İtalya’ya kadar gelmişken kahve içmeden olmaz diyorsanız Caffe Sant’Eustacchio’ya(Haritadan bakınız) mutlaka uğramalısınız.Burası bir çok film sahnesine dekor olmuş bir mekan.Tam anlamıyla bir kahveci ama bir uyarı; inanılmaz kalabalık.Bu arada ayakta içilen kahve ile oturularak içilen arasında çok ciddi bir fiyat farkı var yani tam bir espresso shot yapıp kaçmalık 😉

IMG_3061

Bir de çok keyifli bir biracı var: Macche. Mekan kendi biralarını yapıyor ama inanılmaz aromalı ve eğlenceli biralar…Mekan inanılmaz küçük. Herkes birasını alıp dışarıda içiyor.Yalnız turistik bir öge haline geldiğini de itiraf etmek gerekiyor. 50’lik bira 6 euro ama kesinlikle deneyin…

IMG_3076

Dondurma içinse Zi’ Elena Icecream tavsiye edilir.Bizce çok lezzetliydi  ama en merkezde olmadığı için arabası olanlara tavsiye edilir. Haa bir de 12-3 arası kapalı,biz kapıda kaldık da, oradan biliyoruz 😉

Biz Restaurant Al Piatto Ricco’ya (Via della pelliccia, 29/a) da gittik Giacomo’nun haritasını takip ederek.Kesinlikle lezzetli ve diğer bahsettiğimiz mekanlara göre geniş bir menüsü var. Ancak çıtamız öylesine yükselmişti ki, bize sıradan geldi.Ama tourist trap’lerden uzak durmak istiyorsanız makul fiyatı olan bir mekan.

IMG_3026

İşte böyle; Roma öylesine keyifli bir şehir ki, kesinlikle kalbinizi bırakıp döneceksiniz. Sadece Yeditepeli olması da değil İstanbul’a benzeten Roma’yı; her köşeden saklı kalmış bir güzellik, bir yaşanmışlık çıkıyor, hem de şehir, klasik Avrupa şehirleri gibi avuç içi kadar bir merkezden de oluşmuyor , Gianicolo (haritadan bakınız) çıkıp da şöyle bir Roma’ya bakınca ne demek istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum.Üstelik sadece binalar değil Roma’yı özel kılan, sahip olduğu atmosfer bütünüyle büyüleyici.

IMG_3116

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: