Gallery

Kimin Kanunu?

13 Jun

Doğal olan bir kapının kapandığı gibi açılmasıdır öyle değil mi?

Mantıken kapının icadında da bu özelliği etkili olmuştur, aksi halde düz bir duvar da aynı işlevi görürdü .

Ne var ki zaman içerisinde, açılmayan; daha doğrusu tek yönlü açılan kapılar “cezaevi” adı altında hayatımızdaki yerini aldı. Tabii oralar her zaman kötü adamlar içindir, bizim gibi “iyi” insanların bu yüzden hiç endişe etmesine gerek yok!?

Önyargılarımızdan uzaklaşıp da düşününce; bazı insanların yazdığı kurallara uymayan insanların özgürlüklerinin; yine bazı insanlarca belirlenen süre zarfında ellerinden alınmasını nasıl doğal karşılayabiliyoruz, hayret doğrusu.Düşünün sırf birilerinin özgürlüğünü kısıtlamak için katlanılan zahemete bakın…. Kocaman duvarlar, teller, gardiyanlar…

Tamamen günümüzde “yeterli” insani bulunduğu için son derece yaygın ve olağan bir uygulama haline gelen; bireyin özgürlüğünü elinden alma uygulaması üzerine merak ediyorum bir kaç yüz yıl sonra nasıl yorumlar yapılacak?

Çünkü bugün çok iyi biliyoruz ki ; şu an eleştirdiğimiz “cezaevi”; ölüm cezası infaz edilene kadar suçluyu nerede tutabiliriz sorsuna cevaben ortaya çıkmış bir son duraktı. Yine o zaman ölümle cezalandırılan insanların bir çoğu zayıf olanı ezdiği için değil, güçlü olana karşı koyduğundan son nefesini yatağında verememişti. Bu karşı çıkışın fikren olmasının bile bu şekilde sonuçlanması; bugün sahip olduğumuz değer yargılarıyla kabul edilemez bulunuyor.

Buradan bakınca ortaçağ uygulamaları, 21.yy insanına ne kadar zalimce geliyorsa , bugün yapılanların aynı kaderi paylaşmayacağı ne malum?

Biri sorabilir? Bir insanın yaşama özgürlüğünü elinden almış birine ne yapmalı peki?

Devletler koca cezaevlerini 3-5 katil için yapacak değil ya…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: