Gallery

Güneydoğu Asya & Kuala Lumpur

22 Nov

Balayımızı planlarken aklımızda olan tek şey tropik bir yere gitmekti. Ancak güneydoğu asya mı, karayipler ya da Tanzanya mı bu konuda kararı biraz rasgele verdik. Bu kararı verdiğimizde düğün günü uçak biletimizi değiştirmek zorunda kalacağımızı tahmin edemezdik tabii ki de… Daha uygun fiyata almak adına 5 ay önce alınmış Bangkok gidiş, Kuala Lumpur dönüş biletimiz vardı, bir de Bangkok’da son 30 yılın en ciddi su baskını; öyle ki şehrin 2.havaalanını bile su basmıştı. Durum böyle olunca Bangkok’da 2 gün kalma planı suya düştü ve rotayı Chiang Mai’ye çevirdik. Kaderde oralara kadar gidip, sadece Bangkok havaalanını görmek de varmış.

O halde birazcık Bangkok havaalanından bahsedelim, işin şakası bir yana tam da globalleşme tüm dünyayı ele geçirmiş diye söylenirken Bangkok havaalanındaki tapınakların ve canlı çiçek bahçelerin bir anda dibimde bitmesi gezimizin devamına ilişkin ipuçları veriyordu bize…

Kuzey Tayland’da dağların arasına sıkışmış Chiang Mai’de 5 gün geçirdikten sonra bir anda Phuket’e inmek insanı kesinlikle heycanlandırıyor. Phuket’te de 1 hafta kalınca artık Tayland televizyonuna aşina hale gelmiştik. Kamboçya’ya geçmek için 1 gece gökdelenlerle dolu Kuala Lumpur’da kaldıktan sonra Siam Reap insanı kendine özgü havasıyla etkiliyor. Son durağımız ise Kuala Lumpur…

Detaylara geçmeden önce hazırlıklardan biraz bahsetmek faydalı olabilir. Malezya ve Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Kamboçya vizesini ise 25 dolar verince internetten alabiliyorsunuz. Biz uçak biletimizi çok önceden aldığımız için 500 euro kadar tuttu, aktarmasız olduğunu düşününce iyi bir fiyat. Ancak güneydoğu asya’da ulaşım sponsorumuz airasia idi. Yüksek sezon olmasına rağmen Kamboçya dışındaki uçuşlarımız tek yön 100 liraya geliyordu, ama airasia’da ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz , doğal olarak önceden planlamak iyi bir alternatif olabilir. Airasia’nın bölgede iyi bir network’u olsada nokair,silkair,firefly’a da bakılabilir. Diğer bir öneri ise havaalanlarının iyi araştırılması, örneğin kuala Lumpur havaalanı şehirden 65 km mesafede haliyle hem zaman olarak hem de para olarak size ciddi bir maliyeti oluyor yaklaşık 1 saat ve 90 RM, aktarma yapılacaksa yakın bir otel seçmek iyi olabilir.

Bu arada Kuala Lumpur’dan da kısaca bahsetmek iyi olabilir. Belki biraz acımasız bir eleştiri olacak ama tüm kartpostallarında Petronas Kulelerine yer veren bir şehirden fazla bir beklentiniz olmaması faydanıza. İşin açıkçası 18 günlük gezimizin son 2 gününü geçirdiğimizden şehri doyasıya gezmek yerine dinlenmeyi tercih ettiğimiz doğru. Ancak şehir farklı kültürleri ve tezatları barındırsa dahi sanki güçlü bir kişiliği yok gibi. Yoksa iç içe geçmiş Hint ve Çin mahalleleri hayli enteresan bir de buna her yerden çıkan gökdelenleri ve modern binalarda bile görebileceğiniz islami mimariyi eklerseniz karşınıza etkileyici bir şehir çıkması gerekiyor.  Biz Pacific Regency adlı bir otelde kaldık, daha çok süit şeklinde odaları var. Gecelik yaklaşık 150 liraya geldi ancak Kuala Lumpur standartlarında kabul edilebilir bir fiyat doğrusu ve yeri de son derece iyi tam alış veriş merkezleriyle Petronas’ın arasındai kısacası kalınabilinir.

Bu arada Malezya tam anlamıyla kültürlerin iç içe geçtiği bir yer. Nüfusun %50’si Malay,%10’u ise Hint ama gelin görün ki ekonomi %30’luk Çinliler’in elinde. Şehrin gözde alışveriş merkezlerinde de sadece Çinliler’i görmeniz bu yargıyı destekliyor. Haliyle bu durum Çinliler’i Malaylar’ın gözünde pek sempatik yapmıyor, devletin yıllar süren pozitif ayrımcılığına rağmen Malaylar Çinliler’i yakalamanın uzağındalar. 

 Her ne kadar biz sadece Kuala Lumpur’a uğrama fırsatı bulduysak da bir çok kişi Malezya’nın etkileyici kıyıları ve Borneo adasıyla daha etkileyici bir yer olduğunu söylüyor. İşin doğrusu Penang,Langkawi ve Melaka’ya gitmek bizim de aklımızda vardı ama zaman kısıtlı olunca insanın bir tercih yapması gerekiyor. Biz de o tercihimizi Tayland’dan yana kullandık.

Evet, kısaca bir giriş yaptıktan sonra en kısa zamanda Chiang Mai, Phuket ve Siam Reap’i daha detaylı olarak ele almak başka yazılara düşüyor…

Advertisements

2 Responses to “Güneydoğu Asya & Kuala Lumpur”

 1. Meral Kurt November 23, 2011 at 11:30 am #

  Urunnnn, cok guzel arkadasim. Sevgiler

 2. nuray November 26, 2011 at 5:27 pm #

  süpersiniz
  gezmeye devam
  bende yakın takipteyim.
  sevgiler Nuray teyzen
  from Adana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: