Gallery

Olimpos & Çıralı

25 Aug

Olimpos’a giderken az biraz da karamsardık işin doğrusu; çünkü fikrine değer verdiğim insanlardan ‘Olimpos bozuldu biraz’ gibi duyumlar almıştım. Ama korktuğumuz başımıza gelmedi ve çok keyifli bir tatil geçirdik.

Tarihi Kalıntılar ve Doğa İç İçe

Öncelikle bazı pratik bilgilerle başlayalım; Olimpos’a ulaşım gibi… Biz Antalya otogarda ilçeler terminalinden Batı Antalya midibüslerine bindik. Uyarmak isterim ki bu hatta pek sistematik bir çalışma yok yani yer bulmaktır bilet almaktır biraz şansınıza. Pek de acelesi olmadan 80 km’lik yolu neredeyse 1.30 saatte alıyorlar ve sizi Olimpos sapağında bırakıyorlar. Çok yaklaşmış olabilirsiniz ama eğer şanslı değilseniz daha beklemeniz gerek; zira 7-8 km’lik Olimpos yolunu alacak olan dolmuş şoförleri pek bir başına buyruk.Yani biz yarım saat bekledik ve orada bekleyenler olarak organize olmasaydık daha da bekleyecektik. Her neyse dolmuş pansiyonunuzun  önünde bırakıyor. Ve bu 2-3 saatlik yolculuk serüveni size 10+3 liraya geliyor.

Taşlık ama Uzun bir sahili var Olimpos’un…

Biraz da pansiyonumuzdan bahsettikten sonra neler yaptık onu da anlatayım. 5 gün boyunca Şaban Pansiyon’da kaldık ve klimalı bungalow için kişi başı 40 lira ödedik ama bu fiyata sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil. İşin aslı sabah kahvaltısından pek övgüyle bahsedemeyeceğim ancak çok güzel bir akşam yemekleri var ve verdiğiniz 40 liraya kesinlikle değiyor. Ayrıca üç öğünü de orada mı yiyeceğiz demezseniz makul fiyatlara öğle yemeği de var… Çardaklarda oturup bir şeyler içerek tembellik yapmak da keyifli oluyor; kısacası biz hayli memnun kaldık Şaban Pansiyon’dan.

Olimpos’un çok uzun ve çok geniş bir sahili var. Kimisine göre güzel kimisine göre kötü iki özelliği var sahilin. Kayalık olmasa da sahil taşlık ve de deniz yaklaşık 10 adımda insan boyunu geçiyor ki; dağların arasında denize girildiğini düşününce çok beklendik iki sonuç. Ama kesinlikle denizi çok temiz ve neredeyse hiç dalga yok…Sanki büyük bir havuzda yüzüyorsunuz diyeceğim ama o kadar tuzlu ki…

Sahile giderken…

En yakın pansiyondan bile sahile ulaşmak için yürümeniz gerekiyor zira sahille pansiyonlar arasında antik kent var ve denize girmek için her gün antik kentin içinden geçmek zorundasınız ama insanın hayatındaki en güzel zorunluluklardan biri olsa gerek 🙂 Tabii bunun da bir bedeli var; yani eğer Müzekart’ınuz yoksa her geçişte 3 lira ödemeniz gerekiyor, ya da haftalık geçiş alabiliyorsunuz…

Tapınak Kapısı

Aslında geceleri sahile gidip içmek ve yıldızları seyretmek herkesin tercih ettiği bir aktiviteyken tam biz oradayken açılan jandarma karakolunun akabinde akşamları sahile Olimpos tarafından giriş yasaklandı ancak saçma olan Çıralı tarafından giriş serbest!? Eğer çok isterseniz gün sonuna doğru sahile inip Çıralı tarafında bir yemek yerseniz akşamı sahilde rahatça geçirebilirsiniz.

Olimpos’un doğası etkileyici

Bir de Olimpos’da kavun içine dondurma koyuyorlar ve çok da güzel oluyor. Bir güzel serinliyor ve de yarım bir kavunu mideye indiriyorsunuz. Hem de 5 lira bence hayli uygun ama yol boyunca sadece bir yerde Maraş tarzı dondurma var gerisi hep Algida…

Bir de hemen gişelerden girince ileride Muzo’s Restaurant var. Açıkçası paylaşmadan edemeyeceğim çünkü hiç memnun kalmadık. Ne servisten ne de yediklerimizden… Servis zaten suratsız ve yardımseverlikten uzaktı , üzerine bir de sucuk ekmeğin içinde sucuk olmayınca üzerine tuz biber oldu…  Kısacası ben gitmeyin derim!?

Kentte çok fazlar lahit var…

Olimpos antik kenti fotoğraflardan da görülebileceği gibi çok güzel. Onu daha güzel yapan ise ağaçların arasında kalmış olması…Zaten oklar sizi her yere götürüyor, bana sorarsanız derenin iki tarafındaki yerleşimleri de gezin derim çünkü bizim grubun yarısı hepsini gezmeyi tercih etmedi.

Tiyatroya Giriş

Olimpos’da gece gidilebilecek pek çok yer var. Hem de fiyatlar da pek farketmiyor. Genelde 33’lük 4 lira oluyor, tequila da 5-6 lira.Kadir’in Ağaçevlerinin Diskosu ve Orange Bar var ancak onlar tam bir disko üstelik girişte 10 lira 😦 Biz daha çok Jazz Stop’a gittik.Jazz Stop biraz dışarıda olduğu için üstü açık yeşil jipleri sürekli merkeze gelip giderek servis yapıyor.İşin aslı ulaşım pek sıkıntı olmuyor; üstü açık mekanlarında sürekli değişen canlı müzik grupları var ve son derece keyifli bir yer…  Bir diğeri ise Kaktüs Bar, ama o hemen merkezde… Çok güzel ve orjinal(gypsy punk) canlı müzik yapıyorlar(zaten müzik sizi kendine çeker!! )  ve de her zaman çok dolu oluyor hatta bazen oturamıyorsunuz bile ama ayakta takılmak bile keyifli…

Olimpos’tan sonra biraz da Çıralı’dan bahsetmek gerek. Çok çok ilginç Olimpos’tan Çıralı’ya arabyala gitmek için anayola çıkmak gerekiyor ve neredyse 20 km ancak sahilden yürüyerek gidince neredeyse 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Olimpos sahilinde hiçbir tesis bulunmuyor ama Çıralı tarafında çok güzel cafeler ve restaurantlar var… Karakuş Restaurant çok güzel görünüyor ve duyduğuma göre yemekleri de çok iyimiş, biz de Kütle Restaurant’a gittik ama sadece bir şeyler içmeye. Açıkçası servis ve atmosfer çok başarılıydı, yemekleri bilemeyeceğim.Ve genel olarak Çıralı daha sessiz ve huzurlu bir tatil arayanlar için üstelik daha konforlu konaklama imkanları var ve birazcık daha pahalı. Villa Monte’de kalmak için çok güzel bir yer ama günlüğü 75 lira, aklınız da bulunsun.

Çıralı’da bir kafede

Son olarak da Yanartaş’dan bahsetmek istiyorum.Olasılıkla olimpiyat meşalesinin geldiği yer. Taşların arasından gaz sızıyor ve doğal olarak tam da olimpiyat meşalesi gibi bir alev oluşuyor taşların üzerinde. Yaklaşık 20 kadar alev vardı biz gittiğimizde ve büyük bir keyifli sucuklarımızı pişirdik üzerlerinde ve yanına da kırmızı şarap 🙂 Tavsiyemiz marketten alın sucuklarınızı ve şarabınız tabii çakı ve çöp şiş de gerekli. Sonra yukarıda keyfini çıkarmak ayrı bir güzel. Peki nasıl gidilir Yanartaş’a? Yanartaş’ın girişi yani bilet aldığınız yer(3,5 lira) Çıralı’dan 4 km yani yaklaşık 30 dakika yürüyüş mesafesi, Olimpos’tan ise 1 saat. Yalnız şunu unutmayın gişelerden sonra mecburen 20 dakika kadar tepeye tırmanıyorsunuz, yanınıza su almak iyi bir fikir olabilir. Eğer 20 dakikalık tırmanış bana yeter diyorsanız , Olimpos’tan tur kaldırıyorlar ve 20 lira, çünkü arabayla da yaklaşık 40 dakika sürüyor yol hem de üzerine o kadar para veriyorsunuz bir de dönüşte zaman kısıtınız oluyor. Biz 20 lira vermiştik ama kesinlikle yürüyerek gitmeyi tavsiye ederiz 🙂 (toplamda 2 saat kadar yürüyecek olan sizsiniz tercih sizin )

Yanartaş’da Sucuk

İşte böyle biz 5 gün boyunca bol bol tembellik yaparak çok keyifli vakit geçirdik, darısı sizin başınıza…

Advertisements

3 Responses to “Olimpos & Çıralı”

 1. babacan June 14, 2012 at 5:42 am #

  Güzel anlatım olmuş..tşk ederim..bende gitmeyi planlıyorum..

  • cakirca88 June 14, 2012 at 9:22 pm #

   Begenmenize sevindim, gitmeniz kesinlikle tavsiye edilir..

 2. ufuk doğdu July 25, 2012 at 4:57 pm #

  yarın sabah 06.30 uçağıyla gideceğiz ama içime hem siniyor hem de sinmiyor. dayımla birlikte gideceğiz fakat kafa dinlemek için oldukça ideal bir yer olduğunu düşünürken gecede canımızın sıkılacağını sahilin kapalı olduğunu öğrenince gece hayatının yok olduğunu düşünüyorum. sadece gezme amaçlı antik kent falan 2 hafta kalacağımız için sıkar bi süre sonra bakalım ne olcak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: